A sokakat foglalkoztató kérdés amikor éppen otthon szeretne valamit építeni (Egy családi házban mindig van mit csinálni). Alapjáraton nem egy nehéz művelet otthoni szinten a betonozás de van egy pár dolog amire jó odafigyelni. Miért jó a betonkeverő és egyéb szerszámbérlés?
Egyáltalán mire van szükség a betonhoz?
A betonhoz vízre, cementre és sóderre van szükség. Ezekhez jöhet még pár speciális adalékanyag mint kötésgyorsító, makroszál stb. Otthoni környezetben ezekre ritkán van szükség. A cementet zsákosan tudjuk megvásárolni például tűzépeken. Figyelni kell rá, hogy ne olyat vegyünk ami már régóta ott áll és esetleg megkeményedett. A cement a levegő páratartalmából feltudja venni a vizet és ezáltal megköt, ezekután már nem használható újra. Tárolás esetén szintén figyelni kell hogy mindenképp ha kültéren van akkor fedjük le alaposan és semmiképpen se rakjuk a földre mivel akár onnan is tud nedvességet felszívni még beltéren is. Vizet a csapból tudunk szerezni. Csak olyat használjunk ami elég tiszta. A sódert általában csak ömlesztve tudjuk megvásárolni nagyobb mennyiségekben. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen agyagos a sóderünk mivel ez a későbbiekben rontja a betonunk szilárdságát.
Miből mennyire lesz szükségünk?
Ezt egy kis matematikával könnyű kiszámolnunk. Megnézzük a betonozni kívánt terület térfogatát (sz x h x m) és így megkapjuk hány köbméterről is lesz szó. Nagyon kevés mennyiség esetén a legjobb ha zsákos betont választunk hiszen sóderből nehéz kis mennyiséget vásárolni és kiszállítani se fogják vagy csak drágán a mennyiséghez képest. 1 köbméter betonhoz kb 2300-2500kg “anyagra” van szükség. Ez függ a beton minőségétől is. Erre van egy nagyon jó oldal ahol különböző minőségű betonok keverési arányai vannak feltüntetve. http://www.transzkavics.hu/index.php?ugras=statikus&statoldal=604
Ezek alapján látható, hogy az 1 lapát cement és 3 lapát sóder arány nem minden esetben a legjobb választás, már csak a pénztárcánknak sem hiszen a cement a legdrágább része a betonnak és jóval több kerülne bele amitől akár gyengébb is lesz.
Kézi keverés esetén ha vödörben vagy esetleg talicskában történik a beton készítése akkor jó ha először a száraz anyagokat keverjük jól össze és utána adagoljuk a vizet hozzá, inkább kisebb mennyiséget először hiszen többet mindig tudunk hozzáadni de kevesebbet már nem igazán ha csak nem vagyunk varázslók.
Otthoni illetve akár 6-7 köbméterig is jó választás lehet ha betonkeverővel dolgozunk. Jóval gyorsabb mint a vödrös illetve talicskás megoldás és kényelmesebb is. A mixerhez képest pedig olcsóbban jövünk ki ha spórolni szeretnénk. Keverés esetén ügyeljünk arra hogy legalább 4-5 percig hagyjuk az anyagot a gépben így érve el a minél homogénebb betont.
Miért jó a szerszámbérlés?
Ha az ember betonkeverővel dolgozna de nincs neki, a legjobb megoldás a bérlés hiszen egyre emelkedik az áruk és nem biztos, hogy visszahozza azt az összeget. Arról nem beszélve hogy tárolni is nehézkes egy ekkora gépet és elrondítja a kertünket. Ha az ember gyors akkor akár egy nagyobb területet is megcsinál két nap alatt ami csupán 6000Ft-ba kerül a nálunk lévő kedvező árral számolva . Arról nem beszélve, hogy igény esetén kiszállítás is kérhető a gyorsberles csapatától így akkor is megoldható a bérlés ha nincs autójuk illetve csak kisebb amibe nem biztos hogy elfér. Bár a nálunk lévő betonkeverő szétszedhető így elég kompakt. Nem beszélve arról, hogy akár simítók, kőműves zsinór, lapátok, vödrök és vízmértékek is megtalálhatóak a gyorsberles oldalán és többes kölcsönzés esetén kedvezményes árat tudunk biztosítani. Betonkeverő linkje itt.
Betonunkba erősités céljából rakhatunk síkhálót illetve betonvasakat ezáltal sokkal rugalmasabbá és tartósabbá válik. A beton kiválóan alkalmas nyomó erőkkel szemben viszont nyíró és húzó erőket nem jól viseli és emiatt szükséges az acél a betonba aminek hőtágulása közel azonos a betonéval.
Érdemes teherhordó helyeken a beton alatt lévő földet illetve akár murvát tömöríteni, erre kiválóan alkalmas a lapvibrátor. Emellett magát a betont is érdemes tűvibrátorral vagy beton vibrátorral tömöríteni hisz ez is add egy plusz tömörséget neki. Ezek szintén megtalálhatóak a nálunk a gyorsberles csapatánál.
A legvégén pedig már csak arra kell ügyelnie, hogy a beton ne száradjon ki a következő 28 napban amig köt. Az elején mindenképp gyakrabban, utána ritkábban is elegendő locsolni az elkészült betonunkat. Azzal is tudunk segíteni a viz kipárolgása ellen, hogy letakarjuk az egész felületet például fóliával.
Szüksége van lapvibrátorra, betonkeverőre, tűvibrátorra, vízmértékre vagy bármi egyéb szerszámra? Nálunk a bérlés / kölcsönzés egyszerűen és gyorsan megy!
Gyorsberles.hu
Facebook oldalunk