Épített Burkolt Konyhapult Greslappal

Épített burkolt Munkapult Greslappal

Amikor az ember végre eljut oda, hogy megcsinálja  konyhát nehéz helyzetbe kerül mert annyiféle szín, anyag és variáció létezik amik közül nehéz választani. Konyhapult esetén sincs ez másképp. Jó pár lehetőség van amik közül tudunk választani és jó ha tudjuk melyik milyen tulajdonságokkal rendelkezik és ezt milyen áron kínálja.

Milyen Munkapultok is léteznek?

Keményfa munkalap

Nagy eséllyel senkinek se kell bemutatni. Elég sokféle fafajta létezik amiből lehet kapni pultot. Mindnek megvan a sajátossága. Az igazi fa azért lehet jó választás mivel a mai viszonylatban egyáltalán nem vészes az ára. Akár már 10+ ezer forintért is kapható méterre. Javítani könnyen lehet így sérülés esetén nem lesz látható nyom. A víz kevésbé van rá hatással ha olyan fát választunk és kezeljük is. A karcok már inkább hatással vannak rá, így ajánlott nem azon vágni a húst. Hőre rövidebb ideig ellenáll viszont ha nincs ugyanúgy lekezelve akkor beszívódhat bármiféle ételmaradvány ami a pulton maradt.

Laminált munkalap

Ez a leggyakoribb mivel olcsó és szinte bármilyen színben megtalálható emellett vízálló is. Sajnos manapság már általában drágább mint egy keményfa pult és sokszor nem is kevéssel főleg ha az ember egy jobb minőségű pl Kaindl-t akar vásárolni. Itt nem mindegy a márka és típus mivel eléggé különböző a laminált bevonat vastagsága és minősége is. A vízállóság addig áll fent amig a laminált réteg nem sérül vagy a vágott illetve nem laminált oldalak nem kapnak vízet. A hőmérsékletet nem bírja így forró edényt ne is próbáljunk meg rá rakni.

 

Gránit munkalap- Természetes kÖvek

Az egyik legjobb megoldás

 szerintem.  Elég nagy súlya van így elég stabil korpuszra van szükség hozzá. Keménységéből adódóan karcálló a letöbb dologgal szemben. Mivel valódi kő így viz és hőálló is tehát nem kell félni attól, hogy felázik vagy az edénynek a nyoma rajta maradna. 

Időnként érdemes lehet impregnálni mivel beszívhat anyagokat amivel változtathat a színén. Sérülni nehezen tud viszont utána javítani nem igazán lehet. Ára elég magas de függ a megmunkálástól illetve a pontos anyagtól és vastagságtól de olyan 20-30 ezertől kezdődik egy méter és a csillagos egekig elmehet(például egy Onyx gránit esetén ami megvilágítható)

Kompozit Munkalap

Majdnem természetes kő munkalap. Nagy része kő őrlemény így szinte olyan min egy igazi természetes kő pult csak itt szinte bármilyen forma és szín megoldható. Kevésbé áll ellen a hőnek a ragsztó miatt de amúgy megegyezik tulajdonságok terén a gránit és társaival. Az ára viszont szerintem irreális. Legolcsobban is 100 ezer környékén mozog.

 

Fém munkalap

Előszeretettel használják éttermekben, kórházakban és hasonló helyeken. Könnyű a tisztítása és nem igényel különösebb odafigyelést sem az évek során. Vízre és hőre nem érzékeny, sőt akár vízvető is kialakítható az anyagából. Javítani nem igazán szűkséges, maximum polírozni. Karcokat bírja viszont idővel meglátszódik rajta így nem ajánlatos azon dolgozni csak ha az embert nem zavarja. Semmilyen anyagot nem szív magába. Általában rozsdamentes acélból készítik de természetes megoldható más például réz lemezből is.

 

Burkolt Munkalap

Eljutottunk hát a greslappal burkolt pultokhoz amik manapság egyre nagyobb teret hódítanak. Óriás lapokkal burkolják általában viszont ezekhez speciális szerszámok szükségesek így ezt csak szakemberrel lehet megvalósítani. Nem is igazán foglalkoznék ezzel mivel magánszemély ezt nem tudja kivitelezni nagyon. Viszont kisebb lapokkal is nagyon szép pultok készíthetőek. Nagy előny, hogy szinte minden pozitívumot tartalmaz amit a többi munkalap. Ha jó a greslapunk akkor teljes mértékig karcálló. Hőre egyáltalán nem érzékeny illetve a vízet is ha úgy valósítjuk meg(erről később lesz szó). Semmilyen módon nem kell kezelni. Javítás megoldható hiszen bármikor tudunk cserélni lapot rajta ha nem is a legegyszerűbb módon.

A pult alapját többféle anyagból is megvalósítható. Például OSB lap(inkább vastagabb 18-20mm), faforgács lap,  MDF, rétegelt lemez vagy ha igazán vízálló alapot akarunk akkor építőlemez vagy XPS lap lehet jó megoldás.

Ha építőlemezt vagy XPS lapot használunk akkor jobb ha gyakoribb az alátámasztás vagy vastagabb anyagot használunk mivel kevésbé terhelhetőek mint a többi alap viszont teljes mértékig vízállóvá válik a pultunk. A többi alap esetén egy kenhető vízszigetelés többrétegű felhordásával hasonló eredményt tudunk elérni és így később nem fog felázni a fa vagy erre helyezett gipszkarton se (Nálunk csak ezért kellett cserélni a 20 éves pultot).  Rögzíteni legegyszerűbben sima csavarral lehet a korpuszba illetve csavarozható tányérral XPS vagy építőlemeznél. Én a csavarozást alulról ajánlom ha esetleg egyszer bontani kell akkor sokkal egyszerűbb megtalálni(előzőnél nem így volt és volt is szívás vele).

Ha kész az alap akkor jöhet a burkolás. Ez történhet többféle anyaggal is. Kerapoxy ragasztóval vagy akár S2 minősítésű csemperagasztóval is. Mi például az S2 flexibilis ragasztót használtuk a saját pultunknál.  Ajánlani szokták, hogy egy gipszkarton lapra történjen a burkolás a fa helyett így ezt is rögzítsük fel a fa lapra. Ha nem teszünk akkor mindenképp epoxy ragasztót használjunk. Én például OSB lapra S2 ragasztót használtam és semmi baja(az előző is 20 évig bírta) így ezzel nem mindenképp értek egyet.

 

XPS vagy építőlemez  esetén nem szükséges gipszkarton lap felhelyezése. Burkolás ugyanúgy történik mint máshol. Viszont a függőleges részekre már előre kell gondolkodni attól függően, hogy oda mit tervezünk. Szintén a burkolatból egy vékonyabb csíkot? Vagy esetleg egyedi lezáró elemet? XPS vagy építőlemez esetén nem szükséges az epoxy vagy

 Mi például tölgyfa lécet raktunk ezekre a helyekre. Azért is fontos előre megtervezni hiszen ha olyat dolgot rakunk akkor kell fugát hagynunk a vízszintes illetve függőleges rész találkozásánál és az alapra rakott csempét pár mm-rel beljebb helyezni a síktól.

Ha kész a burkolás jöhet a csempe fugázása. Egy pult esetén ahol mindenféle étel és tisztítószer kerül a burkolatra és fugára nagyon meg kell válogatni milyen fuga legyen. A sima cementes fuga beszívja az anyagokat és így elszíneződik. Emiatt csak nagyon sötét szín vagy feketét válasszunk. A másik lehetőség ha nem szeretnénk sötét fugát vagy nem illik az adott burkolathoz az az epoxy fuga. Ez amellett, hogy semmilyen anyagot nem szív magába így elszinezödni se fog. Ezenkívül a legtöbb tisztítószer  sem fogja bántani a fugát. Viszont jóval drágább és valamivel nehezebb is vele dolgozni(amibe belekerül onnan ki nem fog jönni).

Ha ezzel is megvagyunk akkor igazából el is készült a pultunk ami szinte mindent elfog viselni az elkövetkezendő hosszú hosszú idő során. Bármilyen kérdés esetén a Gyorsberles csapata szívesen áll rendelkezésre mindenki számára telefonon, személyesen vagy emailen keresztül is. 

 

Leave a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.